Detské poháre s náustkom môžu spôsobiť poruchy reči, krivé zuby a eróziu zubnej skloviny, varujú odborníci.

  • Sanie dieťaťa, môže spôsobiť vytlačenie zubov, čo si vyžaduje ortodontické vyšetrenie
  • Nedostatok žuvania bráni rozvoju tvárových svalov dôležitých pre reč
  • Odborníci odporúčajú dávať deťom žuť malé kúsky jedla už od 7 mesiacov

Detské poháre s náustkom môžu spôsobiť poškodenie zubov a narušiť ich vývoj reči, varujú rodičov odborníci v oblasti zdravia. Taktiež môžu mať za následok nesprávny rast čeľuste, čo môže mať za následok pokrivenie zubov a tiež môže viesť k erózii zubnej skloviny. Dlhodobé sanie z pohárov s náustkom môže brániť rozvoju dôležitých svalov tváre potrebných pre reč. Výskumy ukazujú, že sedem z desiatich rodičov vo Veľkej Británii si neuvedomuje tieto potenciálne účinky na svoje dieťa. Podľa NHS (National Health Service) sa rodičom odporúča aby zaviedli dieťaťu klasický pohár skôr ako pohár s náustkom a to už od šiestich mesiacov.

Deti budú potrebovať ortodontické vyšetrenie

Zubár Dr. Nigel Carter z nadácie Oral Health Foundation povedal, že deti ktoré sajú z pohára s náustkom môžu neskôr potrebovať ortodontické vyšetrenie.

„Náustky ktoré sa nachádzajú na obaloch niektorých potravín určených na konzumáciu, môžu spôsobiť problémy so správnym vývojom zubov so zlým umiestnením a vytlačením“, vysvetlil.

Dlhodobé sanie s náustkom by mohlo viesť k tomu, že horná čeľusť nebude správne rásť, čo môže spôsobiť vytlačenie zubov, čo by mohlo mať za následok neskoršie použitie strojčeka na zuby, či ortodontické vyšetrenie.

„Rovnako ako pri pohároch s náustkom, by sa malo odradiť od dojčenskej výživy a odporúčame rodičom, aby povzbudzovali svoje deti , aby začali piť z klasického pohára už od raného veku a aby sa sústredili na skoršie stravovanie.“

Dr.Carter tiež vysvetlil ako môžu náustky spôsobiť stratu zubnej skloviny spôsobenú kyselinovým útokom:

Použitie náustku môže spôsobiť, že sa jedlo a tekutiny zhromaždia za zubami a nie priamo prehltnú , čím koncentrujú cukor a kyselinu v oblasti, kde to najviac škodí“, uviedol.

Žuvanie je dôležité pre reč

Rečova a jazyková terapeutka Emma Ahern hovorí, že je dôležité aby deti žuli mäkké kúsky jedla už od siedmich mesiacov.

„Náustky obmedzujú prechod väčších, alebo vhodne veľkých, mäkkých kúskov jedla, čo je dôležité na podporu pravidelného žuvania“, uviedla.
„Žuvanie kriticky pomáha zvyšovať silu, koordináciu a kontrolu všetkých dôležitých čeľusťových svalov, ako aj jazyka a pier ktoré deti potrebujú najskôr, aby pomohli podporiť budúci vývoj reči.“
„Vývoj týchto svalov žuvaním môže byť v budúcnosti skutočne prospešný pre jasnú produkciu reči.“
„Pri pravidelnom žuvaní môžu deti začať rozvíjať rozsah pohybu a koordinácie svojich tvárových svalov a štruktúr, čo môže ďalej podporovať ich produkciu zvukov v reči.“

Dôležité je uvedomenie nedávny výskum ukázal, že 71 percent rodičov v Spojenom kráľovstve nemalo potuchy o rizikách chrípky.

ZDROJ: dailymail.co.uk